Masaż stóp

Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż, stymulujący określone punkty i strefy na stopach, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Choć trudno w to uwierzyć, potrafi pomóc w uporczywych zaparciach, czy nawet przywrócić utracony wcześniej górny rejestr głosu.

Choć refleksoterapia zaliczana jest do metod medycyny alternatywnej, nie umniejsza to jej skuteczności.

Refleksoterapia stóp jest jedną z metod akupresury, czyli masażu polegającego przede wszystkim na ucisku konkretnych punktów ludzkiego ciała.

Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Każda z takich ścieżek nerwowych to strefa, czyli zona. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach można zatem wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie.

Druga z teorii czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy, którzy dużą wagę przywiązują do przepływu energii, wierzą, że przez ciało człowieka biegną tzw. meridiany, stanowiące autostrady dla energii życiowej (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony chorobą. Ścieżki swój koniec mają w stopach, stąd też stymulacja refleksów (receptorów) na nich zlokalizowanych, może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.

Umów się już dzisiaj

Odwiedź nas

Poznaj miejsce w którym, Twoje ciało i umysł otrzyma nową energię

Kontakt z nami